reklama

Novohrad, Gemer, Hont – smutný príbeh so šťastným koncom?

Obyvatelia týchto troch slovenských regiónov, častí bývalých uhorských žúp, doplácajú na svoju polohu a to bez rozdielu, či sú maďarskej, alebo slovenskej národnosti. Pozornosť mocných v bývalom Československu, ale aj v súčasnom Slovensku sa obracia do iných regiónov, ktoré mali, alebo majú z ich pohľadu väčší význam pre štát, ako toto územie na juhu banskobystrického kraja. Tak sa stalo, že za posledných sto rokov sa z najvyspelejších oblastí Uhorska postupne stali najchudobnejšie regióny Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Predstavme si dve sestry, ktoré sa roky ukážkovo starajú o jednu záhradu, zdedenú po svojich rodičoch. Každá vzorovo pestuje zeleninu, kvety, ozdobné kríky na „svojej“ polovici pôvodnej rodičovskej záhrady. Po mnohých rokoch jednu z nich napadne oficiálne rozdeliť záhradu, aj so zápisom do katastra. Sestry zavolali geodeta a na všeobecné prekvapenie zistili, že „polovica“ prvej sestry je o tri metre dlhšia, ako časť záhrady obrábaná druhou sestrou. Tak sa časť prvou sestrou obrábanej záhrady zásahom vyššej moci dostala do starostlivosti druhej sestry. Rodičovskú záhradu medzi dve sestry namiesto krásneho živého plotu rozdelil na novej geodetom vytýčenej hranici plot z umelého pletiva. Druhá sestra sa spočiatku snažila starať aj o novú časť záhrady za živým plotom, ale časom ju začala zanedbávať, predsa len bola trochu od ruky, nemala ju na očiach. Prvej sestre bolo ľúto, keď videla ako pôvodne jej záhrada pustne a chradne, ale pretože bola za novým plotom, tak nemala možnosť a ani právo sa o ňu starať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oblasť Slovenska, ktorá začína pri Šahách, pokračuje cez Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavskú Sobotu a končí pri Rožňave, mi pripomína spustnutú časť záhrady medzi živým plotom a novým umelým plotom. Obyvatelia troch pôvodných uhorských žúp stratili po roku 1918 väzby na prirodzené zázemie v dnešnom Maďarsku. Na druhej strane sa im nepodarilo plnohodnotne napojiť na zvyšné územie Slovenska a to najmä preto, že nie sú vlastne „nikoho“.

Pre všetky tri regióny (Novohrad, Hont a Gemer) platí, že v severnej časti prevažuje slovenské obyvateľstvo, v južnej maďarské. O Žitnom ostrove všetci Slováci vedia, že na ňom žijú Maďari, títo majú svojich politických predstaviteľov, ktorí reprezentujú a presadzujú ich záujmy voči ostatným regiónom. V popisovaných regiónoch na juhu banskobystrického kraja je to iné, žije v nich rovnako veľa Maďarov, ako aj Slovákov. Keď povie Slovák z Lučenca odkiaľ je, tak automaticky mu Slováci z iných „slovenskejších“ oblastí povedia, že je Maďar. A o Maďaroch z tejto časti Slovenska počuť podstatne menej, ako o tých zo Žitného ostrova. Slováci nevnímajú tieto regióny, ako dostatočne slovenské, čoho dôsledkom je aj ich možno nevedomé odsúvanie na vedľajšiu koľaj, Maďari ich zase nevnímajú ako dostatočne maďarské, tak sa radšej sústreďujú na obhajovanie záujmov tých regiónov, kde je to jasnejšie. Tak sa stalo, že regióny z mimoriadne bohatou históriou, na uhorské pomery vyspelou ekonomikou postupne „prepracovali“ až medzi najmenej rozvinuté oblasti Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A pritom je to nespravodlivé. Táto časť Slovenska má za normálnych okolností všetky predpoklady pre rozvoj. Ale trpí na svoju polohu a na štruktúru obyvateľov. Pravdepodobne sa znovu raz potvrdí príslovie, že kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí, o čom svedčí veľký záujem talianskych, holandských, britských a iných nákupcov pôdy o tieto regióny. Stovky hektárov pôdy sa dostáva do rúk zahraničných vlastníkov, ktorí už o pár rokov, keď budú môcť oficiálne zveľaďovať svoje majetky, ukážu prekvapeným obyvateľom Slovenska, aký obrovský potenciál má táto časť Slovenska. Ako novohradský rodák sa na jednej strane teším, na strane druhej stále verím, že ešte nie je neskoro a že tieto regióny rozvinú svoj potenciál aj bez pomoci tretej strany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak, ako nebolo neskoro pre obe sestry. Keď už spustnutie časti záhrady umiestnenej medzi pôvodnou hranicou (živým plotom) a novou umelou hranicou dosiahlo stupeň, ktorý si všimli aj ostatní susedia, tak sa obe sestry zahanbili a následne prijali riešenie. Riešenie, ktoré za pár týždňov zmenilo spúšť opäť na krásnu záhradu. Najskôr manželia zbúrali plot a potom sa o spustnutú časť záhrady začali starať obe spoločne. Napriek tomu, že podľa katastra už navždy patrí druhej sestre.

Pavol Boroš

Pavol Boroš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Po rokoch sa vraciam na blog SME, lebo mám pocit, že som vtedy niečo začal a nedokončil. O mne viac nawww.boros.sk. Zoznam autorových rubrík:  Tajomný neznámySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu