Mladí, prosím Vás, pomôžte nám!

Autor: Pavol Boroš | 21.11.2013 o 11:21 | (upravené 21.11.2013 o 12:12) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  858x

Nie je náhoda, že som práve v tejto dobe začal opäť blogovať. Po takmer troch rokoch. V týchto dňoch mi totiž vyšla prvá knižka, román a blogovanie sa priam pýta, ako jedna z reálnyc PR aktivít. Zdôrazňujem tento fakt z dôvodu, aby ste si po prečítaní príspevku nemysleli, že som ho napísal hlavne preto, že som chcel provokovať mladých ľudí a ironizovať svoju vlastnú generáciu! Ale tak nejako sa to stalo! Napísal som intuitívne niečo, čo sa veľmi ponáša na prejav vášnivo angažovaného zúrivého spoločenského kritika, ktorý chŕli okolo seba "jed" a zlosť". Ale v deň 24. výročia Nežnej revolúcie to inak ani nemohlo skončiť! Dnes som už znovu pokojný a bez emócií, ale aj tak som sa rozhodol "prejav" zverejniť.

Vážení mladí ľudia,

je naozaj o päť minút dvanásť, aby ste niečo urobili s našou spoločnosťou! Prečo práve Vy? Môžeme frázovať, že preto, aby ste žili v slušnej a bohatej krajine, do ktorej môžete bez obáv plodiť svoje deti a s ktorou môžete spojiť svoju budúcnosť. Alebo vyjadriť iné, vznešené myšlienky o význame mladej generácie. Aj keď to všetko môže byť pravda, existuje ešte jeden dôvod. Nikto iný to totiž urobiť nemôže!!! A ak s našou spoločnosťou neurobíte teraz poriadok Vy, tak už to žiaľ neurobí nikto!

Podľa oficiálnych údajov SŠÚ je Vás dnes 1,65 milióna (15 až 34 ročných) a je Vás stále o sto tisíc viac, ako nás, ľudí patriacich do strednej generácie (35 až 54 ročných). Reálny súboj o charakter našej spoločnosti musíte zviesť s našou generáciou a to skôr, kým Vás pohltíme a obrátime na náš obraz!

V ďalších úvahách Vás, mladých ľudí, budem volať veľmi neoriginálne a nepresne, ale hádam výstižne a zrozumiteľne - ponovembrovou generáciou. Nás, príslušníkov strednej generácie budem nazývať „novembrová generácia". A aby sme mali túto povinnú pojmy definujúcu časť za sebou, konštatujme, že existuje aj „prednovembrová generácia" (55+) a deti (14-).

Štandardný príslušník ponovembrovej generácie je v mojich očiach človek, ktorý sa nestihol doteraz „zašpiniť" do takej miery, že ho niekto umlčí tým, že mu vykričí nejaký jeho „prešľap". Do novembrovej generácie patríme všetci tí, ktorých 17. november zastihol vo veku, keď už rozumeli, čo sa deje a mohli prijímať samostatné rozhodnutia o svojom ďalšom živote. My sme vtedy mali toľko rokov, ako máte teraz Vy, mladí priatelia. My sme vtedy boli čistí a nepoškvrnení a my sme boli tí, ktorí vtedy naplno využili ponúknutú šancu! V dobrom, ale žiaľ aj zlom! A kto patrí do prednovembrovej generácie? Každý človek, ktorému zmena režimu spôsobila právom alebo neprávom problémy a reálne alebo len pocitovo ublížila. Nemám na mysli len s režimom priamo prepojených ľudí, ale myslím najmä stá tisíce (milióny?) bežných ľudí, ktorí neboli v novej dobe schopní adekvátne zareagovať na zmenené podmienky.

A teraz naspäť k hlavnej téme. Naša „novembrová generácia" urobila pre našu spoločnosť veľmi veľa pozitívneho. Určite môžeme byť hrdí na rok 1998, keď sme definitívne „vyhrali" nad mocenskou časťou prednovembrovou generácie a odvtedy sme ich už nikdy nepustili k ničomu dôležitému. Bola to veľká a ešte nie úplne docenená chvíľa, ktorou sme raz navždy prispeli k pozitívnemu vývoju našej spoločnosti. A mocenské elity našej generácie s našou podporou potom dokázali presmerovať našu spoločnosť smerom k NATO a EÚ! Dokázali sme zvrátiť katastrofálny vývoj ekonomiky. V roku 2006 dokonca došlo k štandardnej výmene moci medzi politickými predstaviteľmi novembrovej generácie! A potom v roku 2010 a ešte raz 2012.

Ale tu žiaľ výpočet pozitív (hoci sú zásadné) končí! Naša novembrová generácia zlyhala na celej čiare v dotiahnutí niektorých zásadných spoločenských zmien do zdarného konca! Ak sme sa poväčšine mohli „generačne" dištancovať od napríkald divokej privatizácie v 90. rokoch, už ťažko sme sa mohli vyviniť z participácii na vzniku ďalších a ďalších problémov, ktoré začali postupne traumatizovať našu spoločnosť. Či už pravá časť elity našej generácie alebo potom jej ľavá časť robila za našej tichej účasti (a často spoluúčasti) jeden prešľap za druhým, až to celé vyústilo do stavu spoločnosti, v ktorom sa dnes nachádzame. Strata ilúzií, absencia viery v „spoločenské" dobro, nedôvera voči politikom a štátnym predstaviteľom, všadeprítomná veľká aj malá korupcia, obrovská nedôvera voči súdom, prokuratúre, polícii. Upevňovanie presvedčenia medzi normálnymi ľudí, že úspešným, bohatým a vplyvným môže byť len ten, kto pozná správnych ľudí, vie si veci vybaviť tým najpokútnejším a najodpornejším spôsobom, že títo ľudia sú prakticky beztrestní a nedotknuteľní! Toto všetko a mnohé ďalšie problémy sú zdrojom „blbej nálady", ktorá ovláda už skoro celú spoločnosť. A musím povedať, hoci sa mi to ako príslušníkovi novembrovej generácie nehovorí ľahko, že za to, v akom stave sa dnes spoločnosť nachádza, nesie hlavnú zodpovednosť naša, novembrová generácia!

Všeobecne spomínaný spoločenský marazmus, v ktorom sa práve nachádzame, tak to už je prevažne naše dielo, dôsledkom našich rozhodnutí, nášho konania alebo nekonania! Naša novembrová generácia totálne ovládla spoločenský priestor, vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti! Tým, že sme počas niekoľkých rokov doslova „odpílili" celú generáciu pred nami a tým, že sme ešte stále relatívne „mladí", tak sa doslova utápame v moci a nemáme v rámci spoločnosti konkurenciu!

Nemáme ju preto, lebo Vy, ponovembrová generácia, nám ju nerobíte! Napriek tomu, že Vás je 1,6 milióna, nevytvárate na nás takmer žiadny tlak. Okrem niekoľkých výnimočných jednotlivcov, ktorých je vidieť a počuť v živote spoločnosti, ste pasívni a tým pádom neškodní. Tolerujete našej generácii a treba už teraz povedať, že najmä jej mocenskej časti, úplne všetko! Áno, je pravda, že my sme veľmi ťažký súper, ktorý má dnes v rukách všetky tromfy a ktorý Vás k ničomu nepustí, ak nebude musieť! Áno je pravda, že my robíme všetko preto, aby sme akýkoľvek náznak Vášho, pre nás nebezpečného správania, už v zárodku eliminovali. Najmä tým, že tých najlepších z Vás a pre nás najnebezpečnejších, rýchlo stiahneme na našu stranu, obrovské finančné prostriedky, o ktorých teraz rozhodujeme, nám to umožňujú.

Ale nám to celé aj veľmi uľahčujete! Desiatky tisíc z Vás sú dnes v zahraničí a už tam aj zostanú! Stovky tisíc z Vás sa nezaujíma o veci verejné, nemajú chuť niečo meniť na ďalšom vývoji našej spoločnosti! Čo iné si môže tá časť našej generácie, ktorá má moc, priať? Dokonca aj tí najinteligentnejší z Vás, ktorí sú samozrejme "najnebezpečnejší", dnes verejne hovoria, že pre nich je dôležitý len ich život, ich záujmy a nanajvýš záujmy ich rodiny, alebo komunity priateľov, že čo je ich do celospoločenských problémov! Dobrovoľne odchádzate z boja, priatelia!

Napriek tomu, čo som povedal, som hlboko presvedčený, že celá naša generácia a najmä jej mocenská elita dnes potrebuje rovnocenného súpera, ktorý ju vyzve na súboj! A týmto súperom nemôže byť nikto iný, len Vy! Ešte niekoľko rokov Vás je tak veľa, že ak začnete vytvárať rozumný a cieľavedomý tlak na riešenie tých problémov, na ktoré naša generácia nemá odvahu alebo ich jednoducho nechce riešiť alebo ich dokonca spôsobila, tak môžete dosiahnuť zmeny, ktoré v konečnom dôsledku pomôžu všetkým.

Vážení mladí ľudia. Nenastal „koniec dejín", naopak, teraz sa rozhoduje o mnohých vážnych veciach, ktoré súvisia s našou spoločnosťou, ale aj s vývojom Európy a sveta.

Nebuďte mimo!

Mladí, prosím Vás, pomôžte nám!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.


Už ste čítali?