O radu po radu na poradu

Autor: Pavol Boroš | 16.12.2013 o 11:07 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  395x

Len máločo dokáže človeka v práci viac znechutiť, ako zlá porada. Najmä ak sa jej človek musí zúčastniť a nemôže z nej odísť. A to sa stáva pomerne často. Sedíme na poradách u svojich šéfov, sme prizývaní na porady iných nadriadených, blízkych a vzdialených spolupracovníkov. A často chodíme na porady do iných firiem, inštitúcií, z ktorých sa už dupľom nedá vykrútiť. A my musíme na nezvládnutých a vyslovene zlých poradách vydržať až do nekonečne vzdialeného konca.

Na poradeNa poradepb

Aké sú najväčšie a najčastejšie chyby, ktorých výskyt zaručene zmení každú dobre mienenú poradu na nechutnú smršť trápnych slov a zbytočne prežitých minút a hodín?
1. Šéfovia sa nepripravujú! Táto choroba postihuje najmä starších manažérov, ktorí už všetko zažili a všetko vedia. Formálne sú splnené všetky náležitosti, porada má vopred známy program, jej zvolávateľ sa ju dokonca snaží aj viesť, ale ... Preberané témy nemá naštudované, priamo na porade sa oboznamuje s podstatou problému, vypočuje si všetky stanoviská a názory, čo je na prvý pohľad dobré, ale ak by bol pripravený, tak by sa nemusel pýtať triviálne veci. Nemusel by detailne počúvať každý názor, každého účastníka. Porady sa tým predlžujú. Účastníci si na to zvyknú. Hrôza je na svete!
2. Šéf nemá kontrolu nad priebehom porady! Chybu robia začiatočníci, ale objavuje sa aj u skúsených, resp. starších manažérov. Porada sa vymkne šéfovi z rúk najmä vtedy, keď sa prefíkanému účastníkovi podarí dosiahnuť, že sa o niektorom bode programu hovorí podstatne dlhšie, akoby bolo treba. Alebo, a to dokážu naozaj skúsení a všetkými masťami mazaní starí "poradovači", dostanú do programu svoju tému, ktorá vyhovuje im a ktorá nebola v ten deň vôbec v pláne.
Stáva sa to vtedy, keď takto zručný účastník potrebuje, aby sa z nejakého dôvodu nehovorilo o skutočnostiach, ktoré sú mu nepríjemné. Používajú napríklad takéto argumenty: "Áno, toto je dôležité, ale ja mám jeden operatívny veľmi vážny problém, ktorý ak nevyriešime, tak ..." ... spôsobí katastrofu, akú si nikto nevie ani len predstaviť. Týmto ľuďom ide len o to, aby naťahovali čas a odvrátili pozornosť od hlavných problémov. A hlavne od svojej neschopnosti alebo lenivosti. Aj v tomto prípade sa porada predlžuje alebo sa na nej nestihnú prebrať naozaj dôležité veci.
3. Šéfovia dopustia prehnané hľadanie príčin konkrétnych vecných problémov! Tak toto je veľmi zákerná chyba, ktorá sa objavuje u všetkých manažérov, bez rozdielu veku. Áno, sú porady, ktoré sú zvolané preto, aby sa riešil nejaký konkrétny odborný problém. Tieto odborné porady pre tento raz teda vynechajme. Ale všetky ostatné sa organizujú preto, aby sa plánovalo, organizovalo a kontrolovalo! Na takejto "manažérskej" porade sa má pomenovať problém, naplánovať jeho riešenie, zorganizovať k nemu zdroje a potom, keď uplynie termín, skontrolovať, či bol vyriešený.
Ale ľudia milujú analyzovať, donekonečna hľadať príčiny, ukazovať na vinníkov, na všetko, čo sa porušuje a čo by sa malo robiť inak, ako sa robí. A ak je manažér, ktorý poradu vedie neskúsený alebo nedajbože hlúpy, tak mu dokonca lichotí, keď sa môže zapojiť do riešenia odborných a vecných problémov svojich podriadených. Často si dokonca myslí, ako je dôležitý a ako je ešte stále nenahraditeľný aj v normálnej práci. A vôbec netuší, že naletel prešibanému účastníkovi, ktorý ľahko dosiahol, že zodpovednosť padla aj na jeho šéfa!
4. Šéf trpí kultom zadávania úloh! Aj tejto chyby sa častejšie dopúšťajú skúsenejší manažéri. Manažér v tomto prípade miluje zadávanie úloh, stanovovanie termínov. Vyžíva sa v tom, ako o úlohe v čase jej zadávania hovorí, ako môže dramatizovať jej význam pre firmu a zvyšok sveta. Zmyslom jeho riadenia je samotný akt zadania úlohy. Jeho podriadený počas tohto aktu teatrálne prikyvuje, dokonca prejaví aj určitú obavu z toho, či to dokáže splniť, čo sa od neho chce. Zdôrazňuje náročnosť a zložitosť celej situácie. Ale príjme výzvu! Je to pre neho jasná výzva! Pravda je taká, že sa mu to ľahko hovorí. Dobre vie, že o tejto úlohe sa hovorí v tej chvíli prvý a posledný raz.

Stačí, aby sa vyskytla jedna z popísaných chýb a je po dobrej porade. Dve sú katastrofou a tri, štyri, to je už totálna hrôza. A to určite uvedený výpočet chýb nie je zďaleka úplný.
Ak dnes strávite na poradách len jednu hodinu denne, tak za rok je to 250 hodín. Za desať rokov 2500 hodín. Za desaťročie prežijeme na poradách viac ako 300 pracovných dní. Ak je povedzme len polovica z týchto porád zlých, tak ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.


Už ste čítali?